Zákaz oddílových schůzek, výpravy či kroužku. I po takových trestech sahají rodiče v případě, že jejich děti přinesou na vysvědčení nepěkné známky.

    Tyto tresty se však mohou obrátit proti rodičům i dětem.

    Oddíl je pomocník

    Pomocník ve výchově a rozvoji dítěte, to jsou role, které dobrý dětský oddíl plní. Zamezit působení oddílu tak znamená zbavit se silného pomocníka.

    Namísto toho může být řešením pohovořit si s dítětem, případně s vedoucím o tom, jak se dítě chová, společně hledat příčiny nezdaru ve škole. S pomocí vedoucího dítě motivovat k většímu nasazení ve škole.

    Oddíl chrání před negativními jevy

    Kouření, alkohol, vandalismus a další nebezpečí v případě dětí frustrovaných špatným vysvědčením narůstají na intenzitě. Volnočasové kroužky pomáhají volný čas dětí smysluplně zaplnit tak, že tato rizika vytěsňují z náplně jejich činnosti.
    Oddíly navíc působí výchovnými systémy, osobnostmi vedoucích a kolektivem.
    To jsou další důvody pro jejich využití a spolupráci v případě špatného prospěchu dítěte.

    Dobré příklady táhnou

    Osobnosti, které silně ovlivňují hodnotový žebříček dětí, jsou často vedoucí a starší členové kolektivu. V některých životních etapách je děti uznávají dokonce více než rodiče.
    Oddílové výchovné systémy bývají založeny na uznání vzdělání, poctivé práce a toho, že pro úspěch je nutno vynaložit úsilí. Působením vedoucích tak lze odhalit příčiny špatného vysvědčení a motivovat děti k překonání studijních neúspěchů.

    Michal Mižu Janík, foto oddíl Poutníci

    Zdroj: www.horydoly.cz

    Autor