Obálka Archy č. 1/2011„Jistě není novinkou, že stále mnoho mladých lidí má velké potíže při hledání práce a čelí vysoké úrovni ekonomické nejistoty. Častým důvodem neochoty zaměstnavatelů přijímat na určité pozice mladší kandidáty je zejména nedostatek zkušeností nebo chybějící jazyková vybavenost. I zde však může výrazně pomoci činnost organizací, věnujících se mladým lidem, kteří mají zájem o daný profesní obor a jsou ochotni věnovat svůj čas a energii sebezdokonalování a získávání zkušeností,“ píše Kamil Zeman v úvodníku prvního čísla letošního Archy.

    Pod titulkem „Nejen podsady a kotlík“, což je mimochodem i ústřední téma nového čísla tištěného zpravodaje České rady dětí a mládeže (ČRDM), vysvětluje, jakým přínosem mohou být – a také bývají – pro jejich členy dobře vedená dětská sdružení. Ano, i ta, která inspiraci pro svoji činnost nehledají v tradičním uzlování, lasování, „stopařině“ a dalších zálesáckých disciplínách. Autor, člen Představenstva ČRDM, sám jedno takové – Together Czech Republic – zastupuje, a tak dobře ví, o čem je řeč.

    Za pravdu mu přitom dávají i další tematicky zaměřené příspěvky. Pod nadpisem „Něco užitečného do života“ vás Vlastimil Waic například seznámí s tím, čím je a jak funguje Romská debatní liga, již v rámci Asociace debatních klubů řídí. Článek o experimentu „Do dna!“, připraveném spolkem Život trochu jinak, vám díky Evě Svobodové zase přiblíží jednu z aktivit organizovaných pro mladé lidi se zrakovým postižením i bez něj a s malými debrujáry se podíváte na zatmění Slunce. Marie Lukasová ze Střediska Radost vás nechá pocítit atmosféru tradičních velikonočních setkání svého sdružení a Jitka Čechová z Roztoče pro změnu zase tu mosopustní u nich…

    „Dobrým pedagogem buď člověk je, narodí se tak a potřebné kvalifikace si třeba doplní, anebo není a nezíská je ani akademickými tituly. Těm prvním nestačí pouze nabízený školský systém, ale mají zájem o rozšiřování znalostí svých svěřenců i mimo povinné hodiny ve škole, předávají jim své nadšení a znalosti a oceněním jim bývá právě ta spontánnost a zájem neformálně utvářených kolektivů. Jsem velice rád, že takovéto zázemí nacházejí právě u naší Asociace malých debrujárů ČR,“ říká v rozhovoru pro Archu šéf zmíněné organizace Petr Zapletal. A není sám, kdo v prvém čísle odpovídal na otázky v rámci interview.

    V dalším vám představí svoji organizaci – Český svaz chovatelů (od podzimu 2010 členské sdružení ČRDM) – člen jeho ústředního výboru a předseda jeho komise pro práci s dětmi a mládeží Vlastimil Jura st. Prozradí vám mimo jiné, koho pod vývěsním štítem ČSCH vlastně najdeme, o jak širokou členskou základnu se opírá, kam až sahají jeho kořeny, co všechno se mladí členové mohou v jejich svazu naučit a čím je pro ně „zajímavý“.

    A jaké podstatnější zjištění by na sklonku letošního Evropského roku dobrovolnictví mělo utkvět v povědomí veřejnosti ve vztahu k dětem a mládeži? „Že lidé, kteří ve svém volném čase pracují s dětmi a mládeží, si zaslouží naše ocenění (a myslím morální, nikoliv finanční) a nikoliv posměch, že by měli dělat něco „ekonomičtějšího“). A že zaměstnavatelé nebudou vidět ve vedoucím, který chce jet s dětmi na tábor, jen člověka, který se chce ulít z práce. Že aktivity, které dětem ukazují, že se dá žít aktivně, že volný čas není jen sezení u počítačových her a sociálních sítí, bez glorifikace pouze konzumu, mají smysl a zaslouží si podporu jak na úrovni státu, tak i municipalit,“ myslí si europoslankyně Zuzana Brzobohatá, jejíž domovskou organizací je Hnutí Brontosaurus.

    Obsah nové Archy tím samozřejmě není ani zdaleka vyčerpán. Místo letmého výčtu dalších příspěvků, které si můžete přečíst v elektronické verzi umístěné na serveru Adam pod tímto textem, raději upozorním na několik změn, které v letošním ročníku Archu provázejí. Má novou grafickou úpravu vzešlou z návrhu Davida Urbana, pár nových stálých rubrik a trochu jiný rozsah jednotlivých čísel i jejich četnost. Letos tak postupně vyjde celkem šest celobarevných čísel; pět z nich o 24 a jedno (tradiční bambiriádní speciál) o 32 stranách.


    Ve formátu PDF si můžete Archu č. 1/2011 prohlédnout ZDE.


    Témata Archy v roce 2011 spolu s termíny uzávěrek příspěvků pro jednotlivá čísla naleznete na http://www.crdm.cz/view.php?cisloclanku=2003062702


    Autor