Členská základna YMCA čítá přes 45 milionů duší. (Foto archiv YMCA)Pro mnoho organizací je rok 2010 milníkem jejich dvacetileté svobodné existence. Ať již svou činnost obnovily, nebo zahájily. YMCA patří mezi ty organizace, které v roce 1990 svou činnost obnovily. Proto si je třeba připomenout, že kromě dvacetiletého výročí slavíme také 91 let od počátku práce v Československu a 166 let od založení první YMCA v Anglii. Takže vezmeme-li to čistě matematicky, je nadpis článku správně…

    Logo YMCAYMCA – křesťanské sdružení mladých lidí byla založena v Anglii s cílem nabízet moderní mimocírkevní křesťanskou práci s mladými lidmi. Nejprve jako ryze mužská organizace, ale začátkem 20. století se otevřela všem bez rozdílu pohlaví. Během jedenácti let se její myšlenka rozšířila do mnoha států světa a vznikla Světová aliance YMCA, která dnes sdružuje 122 zemí, kde YMCA rozvíjí svou činnost. S členskou základnou přes 45 milionů lidí je tedy nejen nejstarší, ale také největší organizací pro děti mládež na světě. Přes existenci Světové aliance a aliance jednotlivých kontinentů pracuje YMCA decentralizovaně. Neexistuje tedy společné ústředí, ale v každém státu pracuje autonomní národní YMCA s programy, které odpovídají lokálním potřebám dané společnosti. Proto se setkáme s mnoha formami aktivit a služeb, které YMCA přináší. Od sportovních aktivit či poskytování služeb v oblasti cestovního ruchu (především YMCA v USA) přes boj za lidská práva a charitativní činnost (asijské a africké YMCA), mezináboženský dialog či boj proti HIV (YMCA v postsovětských státech) až po volný čas dětí a mládeže (západní a střední Evropa).

    Z plodů, které YMCA v průběhu své existence přinesla, nečerpají jen dnešní pokračovatelé její činnosti, ale celá společnost. Například základy volejbalu, basketbalu či playgroundballu (předchůdce basebalu) vytvořili vedoucí v Ymce, když vymýšleli nové sporty pro své svěřence. Důraz na odpovědnost, fair play nejen ve sportu, ale i v životě či starost o druhého, to jsou jen některé z hodnot, které určují práci YMCA v celém světě.

    YMCA v ČR: Když to všechno spočítáme, je to už 277 let... (Foto archiv YMCA)Na území Československa se činnost Ymky objevuje nejprve ve spojení s armádou během první světové války. Tzv. Vojenská YMCA zajišťovala společenské aktivity vojáků, podporovala jejich kontakt s rodinami (ještě dnes nalezneme dopisy z války na papíře s logem YMCA) a pečovala o duchovně společenskou rovinu jejich osobnosti. Po válce, za přispění T. G. Masaryka a americké YMCA, se její práce rozšířila do mnoha míst Československa. Byly budovány domy a tábory, které sloužily činnosti s dětmi a mládeží (např. Praha, Olomouc, Kladno, Rakovník, Liberec, Banská Bystrica, Bratislava). Klubová a táborová činnost byla jedním z významných směrů její práce. Na činnosti meziválečné Ymky se podíleli mimo mnoha jiných i Václav Havel st. (předseda YMCA), či Joe First (průkopník organizovaného táboření na území Československa).
    Vedle této volnočasové činnosti byla významná též Akademická YMCA. Řekněme určité intelektuální křídlo, které se soustředilo na práci s univerzitními studenty, na vzdělávání a občanskou společnost. Mezi její významné členy patřili filosof Emanuel Rádl a teolog J. L. Hromádka.
    Mnozí z členů a představitelů YMCA zahynuli během druhého odboje v koncentračních táborech.

    YMCA v období po druhé světové válce se již příliš neliší od ostatních organizací, jako je třeba Junák, Woodcraft apod. Po několika letech od úspěšného obnovení na konci 40. let došlo k opětovnému ukončení činnosti a jejímu obnovení až v roce 1990. (Přestože první kroky k obnově nastaly již v prosinci 1989).

    Základní myšlenky TenSingu: kultura, kreativita, Kristus.TenSing je určen pro všechny mladé lidi. Dnes se práce Ymky soustředí na volný čas dětí a mládeže (zde jde především o kluby, kroužky, skauting, tábory, Ten Sing – hudebně-sociální program pro teenagery, mateřská centra apod.) a na poskytování sociálních služeb pro děti a mládež (především NZDM). YMCA zřizuje také informační centra pro mládež.

    Na první pohled se může zdát, že se práce Ymky ve svých aktivitách neliší od ostatních sdružení dětí a mládeže. Krásnobřezenské multikulturní centrum YMCA - lezecká stěna (pohled z atria)Mnohé programy a aktivity můžeme zažít i jinde. YMCA se však od svého počátku snaží pestrostí svých programů obsáhnout celou bytost mladého člověka – ducha, duši i tělo, a tím přispět k vyváženému rozvoji lidské osobnosti a jeho uplatnění ve společnosti. Přináší také možnost setkání s křesťanskou vírou bez vazby na jakoukoliv církev nebo hnutí. S obojím se setkáme napříč aktivitami, jejichž širokou paletu dnes nabízí 26 lokálních sdružení YMCA v celé republice.

    Autor