ConCordia 2010 - středoevropské skautské jamboree se koná v Budapešti V blízkosti Budapešti se přes 180 českých skautů a skautek ve věku od 13 do 18 let zapojí od 2. do 11. srpna 2010 do desátého středoevropského jamboree „ConCordia“. Spolu s více než tisícovkou skautů z Visegrádské čtyřky, ale i z Taiwanu, Iránu, Francie nebo Holandska, si odvezou společné zážitky, poznají nové kultury a získají přátelství na celý život. Slavnostního zahájení se zúčastní český velvyslanec v Maďarsku Jaromír Plíšek.

    Na skauty a skautky čeká nabitý program – například v podobě outdoorových aktivit jako je jízda na raftech, horolezení, nebo speciální forma cross country běhu „mobilus run“, kdy jeden z běžců má zavázané oči a musí se tak stoprocentně spolehnout na svého parťáka. Stranou však nezůstane ani představení národních kultur, kde se budou představovat například národní tance, hry či jídla. Češi z české tradice vybrali například české bramboráky a drátkování. Účastníci z různých zemí navštíví také některý z místních táborů, aby mohli porovnat, jak se liší od jejich tábora.

    „Je to pro mě nová zkušenost a uvědomění si, že neexistují jenom skauti v mém nejbližším okolí. ConCordii jsem si vybrala, protože chci poznat mnohem více, překročit hranice státu, seznámit se se spoustou lidí, vyzkoušet nové aktivity a hlavně užít si prázdniny mezi skauty,“ odpovídá na otázku, co si z Maďarska odnese, šestnáctiletá Lenka Šilhánková ze Zlína. „Skauting jsou přátelé, dobrodružství a zážitky. Je to možnost naučit se pracovat v týmu i samostatně, umět si sám poradit ve složitých a krizových situacích, je to také možnost sebepoznání,“ doplňuje Šilhánková.

    Středoevropská jamboree – která se konají jednou za dva roky – mají za cíl, aby se mladí lidé poznávali napříč národy i etniky, diskutovali, konfrontovali své názory a získávali společné zážitky. „Ať už jde o outdoorové aktivity nebo návštěvu místních táborů, cílem je vzájemné pochopení a sblížení se svými sousedy. Skauti teenageři z různých zemí tak hravě zvládají to, co dospělí často nedokážou: domluvit se a táhnout za jeden provaz,“ přibližuje smysl setkání Ondřej Kurz, šéf českého kontingentu.

    Junák - svaz skautů a skautek ČR Poprvé se takové setkání konalo v r. 1931 v Praze pod názvem Tábory slovanských skautů. Další bylo v r. 1935 v polské Spale. Pak byl skauting zakázán, a tradice byla obnovena až v roce 1997, kdy se konalo setkání pod názvem Fénix opět v Praze. Následoval Eurocor 1998 na Slovensku a San 1999 v Polsku, Carpathia 2001 v Maďarsku, Tatracor 2004 na Slovensku, Orbis 2006 v ČR, Silesia 2008 v Polsku. ConCordia je tedy desáté takové setkání. Základem jsou účastníci ze střední Evropy, ale přijíždějí skauti a skautky i z dalších, nejen evropských, zemí.

    Skauting existuje ve 216 zemích a teritoriích na celém světě. Jako lavina se šířil napříč hranicemi, etniky a náboženstvími. Na světe existuje jen pět zemí, kde skauting neexistuje – jde většinou o země žijící v totalitě. Skautské hnutí, které má na celém světě přes 40 milionů členů a prošlo jím přes půl miliardy lidí, má i mezi Čechy mnoho významných osobností a oslavilo v roce 2007 sto let od začátku své existence.

    Autor