Rozsáhlá expozice mapovala cestu votického skautingu jeho od počátků v r. 1945 až do dnešní doby. (Foto archiv Pavla Linharta)Skauting slaví letos dvacetiletí od třetí obnovy Junáka v České republice. Poprvé zakázali skautskou organizaci v r. 1940 Němci; v r. 1949 se skauti dočkali svého zákazu podruhé, tentokrát od komunistického režimu, a potřetí v r. 1970, kdy zasáhli normalizátoři proti obnovenému Junáku se stejnou razancí jako po únorovém puči v r. 1948. Doufejme, že dnes, po dvaceti letech práce Junáka v naší republice, už nic podobného nehrozí.

    Votický skauting vznikl po 2. světové válce v r. 1945 a úspěšně se rozvíjel až do r. 1948. Tehdejší početné středisko vedli bratři Vejvara, Pechan a Kašpar, dívčí oddíl sestra Hájková. Skauti pořádali letní tábory a celou řadu skautských i veřejných akcí. V r. 1948 došlo k útlumu činnosti a následně se na 20 let Junák i ve Voticích odmlčel. V r. 1968 však obnovil na tři roky znovu činnost. V čele střediska stáli bratři MUDr. Čermák–Jir a Kašpar. Skauti měli v době pražského jara mimořádnou podporu veřejnosti a také velkou členskou základnu. Za krátkou dobu se podařilo vybudovat skautské klubovny a pro děti pestrý program skautských praktik, vrcholících letním táborem.

    Činovníci Junáka debatují u příležitosti votické výstavy o principech a vývoji skautingu. (Foto archiv Pavla Linharta)Bohužel v r. 1970 došlo znovu k likvidaci a také postihu některých činovníků, kteří odmítli přechod do PO SSM (Pionýrská organizace Socialistického svazu mládeže, poz. red.). Místní mocipáni předali klubovní areál pionýrům, kteří v brzké době klubovny devastovali. Na krátkou dobu v r. 1973 převzal poškozený areál Tábornický oddíl mládeže, který provedl v klubovnách nezbytné opravy, ale po zhruba roční existenci byl i tento oddíl zakázán, jako nevhodný konkurent PO SSM při místní ZŠ. V osmdesátých letech minulého století získal klubovny Turistický odbor TJ Spartak Tesla Votice pod vedením sestry Břicháčkové a po vzniku turistických oddílů mládeže /tzv. TOMů/ byl tento areál zase úspěšně využíván.

    Junák - svaz skautů a skautek ČRV r. 1990 obnovil votický Junák činnost pod vedením br. MUDr. Jiřího Čermáka–Jira. Protože se klubovny už skautům nevrátily, požádali tehdy skautští činovníci vedení MěNV Votice o přidělení jiného objektu ke skautské činnosti. Byl jim nabídnut zděný objekt pod sokolovnou, postavený pro potřeby bývalého SSM. Skauti s díky tuto nabídku přijali. Za dvacetiletím práce Junáka je vidět řada úspěšných akcí, letních táborů, víkendovek, brigád, soutěží a také spolupráce s orgány města Votice. Samozřejmě že byly i časy méně úspěšné, středisko se potýkalo – a dodnes se potýká – s nedostatkem ochotných a schopných vedoucích, děti mají na výběr i mnoho jiných atraktivních aktivit v různých kulturních, sportovních a volnočasových spolcích. Schází i výraznější podpora veřejnosti a rodičů, přesto jsou skauti nezpochybnitelnou a činorodou nabídkou pro votické děti a mládež. Svoji pestrou činnost nabízejí i v nejrůznějších akcích pro veřejnost, jako jsou Dny otevřených dveří, soutěže ve stolním tenise, besídky a sportovní a soutěžní odpoledne.

    Již od počátku devadesátých let středisko pořádá tematické výstavy. První byla v r. 1990 ve výlohách votické Mototechny, další v kině a poslední skončila před několika dny v areálu Stanice ochrany fauny P. Křížka. Tato výstava, určitě největší, která byla skauty instalována, mapovala cestu votického skautingu od začátků v r. 1945 až do poslední doby. Její příprava začala již na počátku letošního roku. Br. Linhart, který obhospodařuje archiv střediska, se rozhodl požádat občany Votic a okolí o předání nebo zapůjčení nejrůznějších skautských dokumentů a artefaktů vztahujících se ke skautské problematice, případně k památkám na skautskou činnost jejich rodinných příslušníků z dob především těsně poválečným. Bohužel, neozval se téměř nikdo.

    Na vernisáži výstavy ve Voticích (Foto archiv Pavla Linharta)Spíš se přihlásili skauti z jiných míst republiky, kteří zapůjčili nebo darovali některé zajímavé věci pro potřeby výstavy. Přesto se podařilo shromáždit dostatek zajímavého a hodnotného materiálu. Na výstavě mohli návštěvníci vidět fotky z jednotlivých letních táborů od nejstaršího v r. 1947 v Sedlečku, přes tábor u Čapkova mlýna na Lužnici u Soběslavi v r. 1970 až po tábory, organizované po r. 1990, tedy tábory u Červeného Hrádku, Dublin, Radíče, Chalup a Štílečku. Dále zde byl vystaven seriál fotografií z nejrůznějších skautských podniků, např. ze skautských Majáles v r. 1993 ve votické sokolovně, ze Závodů světlušek a vlčat a Svojsíkova závodu, z činnosti elokovaného oddílu ve Vrchotových Janovicích, z výpravy na pražský Fénix atd. K prohlídce byla připravena i fotoalba z práce janovického oddílu, ve kterých tuto činnost včetně výstavby janovické klubovny obětavě a pečlivě dokumentoval br. Jir a také několik jeho deníků, které jsou zajímavou historií jeho vedení janovického oddílu nejen co by skautského, ale i z dob totality, kdy halil svoje skautování pod rouškou biokroužku při janovické ZŠ.

    Velmi hezká byla vernisáž celé výstavy, kdy po úvodním slově vůdce střediska br. Linharta vystoupila hudební skupina bývalých skautských odchovanců br. Jira z Říčan, nyní již prošedivělých oldskautů, s kytičkou starých známých skautských písní a závěrem byl promítnut 18 let starý videozáznam z jednoho z prvních táborů po r. 1990. Na vernisáži se sešlo mnoho skautů ze Středočeského kraje včetně vedení benešovské okresní rady Junáka. Součástí výstavy byl i oddíl, věnovaný jednak činnosti České rady dětí a mládeže (ČRDM), a jednak Sdružení přátel Jaroslava Foglara. Středisko je členem této společnosti již od jejího vzniku a realizuje náměty a podněty při vedení skautských oddílů. Ve své knihovničce má převážnou většinu děl tohoto skautského spisovatele a snaží se vést své členy nejen k četbě, ale i k využívání metodiky, zejména na táborech. Poselství Foglarova díla je nadčasové, a proto ho středisko bude využívat i v budoucnu.

    Votická výstava poskytla příležitost i k neformální diskusi se starostou Junáka Josefem Výprachtickým - Josém (vpravo). Foto archiv Pavla LinhartaZajímavým zpestřením výstavy byla i beseda se starostou Junáka br. ing. Josefem Výprachtickým – Josém. Byla to naprosto neformální výměna názorů na současnou situaci v Junáku, na práci ústředí i vedení oddílů a střediska, na časopisy, kroje, financování, prostě na vše, co zajímalo přítomné. José se nevyhýbal ani palčivým otázkám, odpovědi byly upřímné a kvalifikované. Byl to skvělý večer a středisko je za návštěvu br. Josému velmi vděčné. Výstava splnila svůj účel, představila veřejnosti jednak skauting, a jednak letitou práci střediska. Pomyslnou kaňkou je pouze malá účast votických občanů, přes masivní propagaci plakátováním, novinovou i rozhlasovou propagací. Ale výstavu vidělo mnoho školních dětí a učitelů, kteří navštívili výstavu buď přímo, nebo v návaznosti na program, který zajišťuje v prostorách Ochrany fauny, kde výstava byla instalována, významná votická ochranářská organizace pod vedením br. Pavla Křížka, bývalého člena votického Junáka. Skauti ochranářům moc děkují za vstřícný a aktivní přístup k pořádání výstavy a těší se i na další spolupráci v budoucnosti.

    Výstava skončila, ale votičtí i janovičtí skauti se již připravují na letošní letní tábor, který bude uspořádán na tábořišti PRJ na Červeném Hrádku v první polovině července. Další velkou akcí, které se budou účastnit s plným nasazením, bude podzimní okresní Jamboree v Benešově. Tato velkolepá akce, které dali pořadatelé název „Benajamin 2010″, bude vyvrcholením oslav jubilejního skautského roku, dvacetiletí českého Junáka.

    Autor