Obálka Archy č. 2/2009„Ať se nám to líbí, nebo ne, žijeme ve světě, kde i slovo fundraising je potřeba znát. Díky němu můžeme získat prostředky pro práci s dětmi a jim vysvětlovat, že peníze mají svou cenu, ale že to nikdy nebyla, není a nebude cena nejvyšší,“ uzavírá Marie Molková-Hromča ve druhém čísle zpravodaje Archa svůj úvodník nazvaný Všechno má svou cenu. Poněkud cize znějící výraz fundraising je v nové Arše ostatně skloňován docela často, hlavně ten oddílový fundraising. A jak připomíná ve stejnojmenném textu Jan Burda, i když jsou finanční dary stále nejžádanější, nemusí při něm jít nutně vždy jen o peníze, ale především o získávání prostředků na činnost.

    O tom, jak to vypadá s fundraisingem na jižní Moravě a na Vysočině, se čtenáři dozvědí z článků Martina Kříže, který do Archy navíc přispěl i tematickou glosou nadepsanou Opravdu to nejde jinak? Sdružení Letní dům ukáže na vlastním příkladu desetileté spolupráce se společností Sodexo, co si v daných souvislostech můžeme třeba představit pod slovním spojením dobrá praxe, občanské sdružení Altus své zkušenosti přiblíží sérií okomentovaných fotografií a příspěvek Klubu studentů Katolického gymnázia Halahoj nabídne málo uvěřitelný fundraisingový příběh příznačně nazvaný Mrákotínský sen. Fundovaný text, popisující několik pravidel a strategií fundraisngu naleznou pak v Arše zájemci o tuto činnost díky laskavému svolení Tandemu – Koordinačního centra česko-německých výměn mládeže, z jehož internetových stránek byl převzat.

    Keltové žijí – ve východních Čechách, přesvědčí se čtenáři tištěného zpravodaje České rady dětí a mládeže (ČRDM) v rubrice Představujeme, kde je publikován „medailonek“ občanského sdružení pro obnovu keltských tradic Boii. Autorka Anna Frantalová v textu mj. píše, že myšlenku keltského sdružení přinesl a zrealizoval Ing. Milan Doležal spolu s dalšími zakladateli, k nimž náleží i doc. JUDr. Petr Pithart. Za hlavní cíl si členové stanovili oživit keltské tradice, hlavně na Nasavrcku a na Chrudimsku – a seznamovat s nimi širokou veřejnost.

    O obsahu příspěvků některých členských sdružení ČRDM hovoří celkem výmluvně již samy jejich názvy: Zpěváček z Vlašskoklobucka 2009, Skauti na Straně Tibetu, Zlatým Ámosem je popáté v historii ankety žena. Ve druhém čísle letošního ročníku Archy se dává na vědomost také to, že debrujárský projekt „Space“ odstartoval svůj pátý ročník a že Dakota se při sběru vánočních stromků vyznamenala.

    Zpravodaj dále referuje o nové brožuře o dobrovolnictví, vydané Národním informačním centrem pro mládež ve spolupráci s evropskou informační sítí pro mládež Eurodesk, a všímá si i toho, že webový server České tábory.cz registruje již přes pět stovek možností, kde a jak mohou děti strávit část letních prázdnin. Archa přináší rovněž článek z počítačové klávesnice Lucie Celbové, která mapovala třetí a čtvrtý seminář uskutečněný v rámci preventivního projektu ČRDM „Nás se to týká“; hosty seminářů byli zástupci Bavorského kruhu mládeže a psycholožka Lenka Šulová. Zmíněný projekt je zaměřen na prevenci sexuálního zneužívání dětí a mládeže na akcích dětských sdružení.
    V aktuálním čísle Archy se objeví také text, který přibližuje zajímavý počin společnosti E.ON. Ta se již několik let zabývá různými projekty cílenými na vzdělávání dětí, mládeže a široké veřejnosti v oblasti úspor energie. Nyní přichází s tzv. E.ON Energy Truckem – speciálně vybaveným vozidlem s přívěsem, jež může dobře posoužit jako mobilní zastřešené podium. Členská sdružení ČRDM mají možnost si ho od E.ON bezplatně zapůjčit, např. u příležitosti významných akcí nebo slavností.

    Ve formátu PDF si můžete Archu č. 2/2009 prohlédnout ZDE.


    Témata Archy v roce 2009 spolu s termíny uzávěrek příspěvků pro jednotlivá čísla naleznete ZDE


    Autor