Vzácný dokument - ručně psaný plakát, který dokazuje založení prvního chodského krajanského spolku v našem hlavním městě na jaře 1883.Spolek rodáků z Domažlic a okolí v Praze, jehož přímým pokračovatelem se stal spolek Psohlavci v Praze, po revoluci přejmenovaný na Sdružení rodáků a přátel Chodska a Pošumaví – Psohlavci v Praze, uspořádal již roku 1928 na oslavu 45. jubilea svého založení slavnostní večer. Předcházela mu jubilejní valná hromada, která se konala 8. dubna dopoledne v hotelu Zlatá Husa. Večer se pak v sokolovně Na Františku v Praze 1 uskutečnila velkolepá oslava. Na slavnostním Chodském večeru vystoupil pěvecký hudební spolek Čerchovan, který přijel z Domažlic. V programu účinkovala také koncertní pěvkyně Elly Musilová-Kreslová. A z čeho se vlastně onen slavný koncert skládal?

    FoSProgram byl sestaven ze skladeb mistrů Jindřicha Jindřicha a Otakara Zicha. Na klavír toho večera pěvkyni doprovázel Jaromír Jindřich. Celou akci výrazně podporovala domažlická městská rada. Z této doby se dochoval ručně psaný plakát (63 x 45 cm), který Sdružení rodáků a přátel Chodska a Pošumaví – Psohlavci v Praze věnoval Miloš Novotný, autor námětu Památníku vítězství Husitů v bitvě u Domažlic 1431. Tento, pro naše krajany v Praze neobyčejně cenný dokument, spolu s dalšími dobovými dokumenty, dokazuje založení prvního chodského krajanského spolku v našem hlavním městě na jaře 1883.

    Jeho přímí pokračovatelé, členové Sdružení rodáků a přátel Chodska a Pošumaví, si počátkem dubna připomínají 126. výročí této události. Jimi dodnes pořádaný Pošumavský věneček, který je nejstarší akcí svého druhu v Praze, bude mít již své 74. pokračování. Uskuteční se 13. února 2010 v pražském Národním domě, opět ve spolupráci s FoS ČR a tradičně za hojné účasti účinkujících a krojovaných příznivců z Chodska a celého Pošumaví.

    Autoři