Výkonná ředitelka Poštovní spořitelny Vlasta Dolanská (vlevo) a ředitelka Nadace rozvoje občanské společnosti Hana Šilhánová při podpisu smlouvy k Programu překlenovací pomoci pro nestátní neziskové organizaceUmožnit plynulejší financování činnosti nestátních neziskových organizací (NNO), respektive jejich projektů je smyslem Programu překlenovací pomoci, pracovně nazvaného 3P. Smlouvu o spolupráci, jež se k němu váže, podepsali 2. října 2008 na tiskové konferenci v salonku Café Louvre v centru Prahy zástupci Poštovní spořitelny a Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS). Zmíněné instituce rovněž chtějí do tří let vypracovat metodiku hodnocení NNO ve vztahu k bankám. Od metodiky si slibují, že pomůže „neziskovkám“ nabýt postavení důvěryhodných partnerů a jako takovým jim otevře cestu k čerpání bankovních úvěrů.

    Ředitelka NROS Hana Šilhánová označila program 3P za výjimečný, neboť „zahajuje spolupráci na zcela novém produktu a na zcela novém poli“. Jako zajímavý paradox vnímá fakt, že k tomu, aby pomohly neziskovým organizacím čerpat veřejné zdroje, se u zrodu projektu sešly tři soukromé subjekty – nadace, banka a zahraniční nadace. Program 3P totiž může být spuštěn také díky podpoře americké nadace CEE (Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe), která umožní jeho administraci.

    Ředitelka NROS Hana Šilhánová (s mikrofonem v ruce): Zahajujeme spolupráci na zcela novém produktu a na zcela novém poli.Ředitelka Šilhánová úvodem připomněla, že NROS vyvíjí svoji činnost v dané oblasti již 15 let a je největší grantující nadací v ČR. Ročně „neziskovkám“ rozdělí na grantech kolem 150 milionů korun; za dobu svého trvání podpořila na 3000 projektů a celková suma, kterou rozdělila, přesáhla dvě miliardy korun. Nadace působí hlavně v oblasti rozvoje neziskového sektoru, v oblasti lidských práv a v programech pro děti a mládež.

    Neziskové organizace mají podle ředitelky NROS při realizaci svých projektů dlouhodobý problém s tím, že se jim v určité etapě nedostává peněz. I když mají například schválené projekty od státu nebo z evropských fondů, jsou období, zejména začátkem fiskálního roku, kdy jsou bez prostředků, ačkoliv zároveň už musejí své projekty realizovat. Získat úvěr od soukromých bank je přitom pro ně krajně obtížné, neboť zatím neexistuje žádná specifická metodika sloužící k určování jejich bonity.

    Právě na tento problém reaguje spuštění programu 3P. Jeho cíl je dvojí. Jednak chce prostřednictvím návratných nadačních příspěvků zabezpečit plynulé realizování projektů NNO, a jednak sestavit soubor kritérií vhodných pro posouzení neziskové organizace z hlediska jejího přístupu k bankovním úvěrům. “Program je plánovaný na tříleté období a v jeho závěru bychom chtěli nabídnout ten soubor kritérií pro posuzování úvěrových rizik všem bankám v České republice. Doufáme, že tímto způsobem povzbudíme banky k tomu, aby chápaly neziskové organizace jako klienty, kteří jsou důvěryhodní – jen je potřeba se na ně dívat a posuzovat jejich činnost trošku jiným způsobem,“ dodala Hana Šilhánová.

    Výkonná ředitelka Poštovní spořitelny Vlasta Dolanská: Jsme na začátku dlouhé cesty...Poštovní spořitelna nejen že poskytne prostředky potřebné pro překlenovací pomoc NNO, ale bude se podílet i na tvorbě souboru kritérií pro posuzování „neziskovek“. NROS zase přináší do projektu 3P své znalosti a zkušenosti. Bude také celý program administrovat, a to díky finanční pomoci a grantu od organizace amerických dárců (CEE). Program pro pomoc NNO má být spuštěn 5. listopadu t. r., kdy se také zveřejní výzva k podávání žádostí o pomoc, jakož i podmínky a kritéria, za nichž bude poskytována. „Je to doopravdy začátek ještě pravděpodobně dosti dlouhé cesty, ale my věříme, že bude úspěšná a že přinese zvýšení finančních prostředků do všech neziskových organizací,“ poznamenala výkonná ředitelka Poštovní spořitelny Vlasta Dolanská. Marketingový ředitel zmíněné finanční instituce Miroslav Seidl upozornil na to, že pouze 3500 ze zhruba 70 000 „neziskovek“ čerpá nějaké dotace; program 3P by tak podle něj mohl přispět i k lepšímu povědomí o možnostech neziskových organizací dotaci získat a pracovat s ní.

    Programový ředitel CEE Trust pro ČR, Maďarsko a Slovensko Czesław Walek: Věřím, že za tři roky budou neziskovým organizacím poskytovat úvěry všechny banky v Česku.Programový ředitel CEE Trust pro ČR, Maďarsko a Slovensko Czesław Walek závěrem krátce představil tuto organizaci a objasnil, k čemu má její pomoc posloužit. Zmíněná americká nadace vznikla v roce 2001 a podporuje rozvoj občanské společnosti v sedmi státech střední a východní Evropy, mj. i v České republice. Nadace má svoji činnost v tomto regionu ukončit v roce 2012, a hledá proto takové projekty nebo organizace, které budou v poslání CEE Trustu pokračovat i poté. Projekt 3P podle Czesława Waleka tento záměr nadace naplňuje. „V současné době je financování neziskových organizací státem – ať už prostřednictvím strukturálních fondů, nebo národních dotací – pro neziskové organizace v podstatě nepříznivé. Paradoxem je, že ač stát služby neziskových organizací nutně potřebuje, není schopen zaručit udržitelnost jejich financování,“ konstatoval Czesław Walek. Pilotní projekt 3P by měl podle něj neziskové organizace pro banky odmytizovat. „Pevně věřím, že za tři roky budou nestátním neziskovým organizacím poskytovat úvěry všechny banky v České republice,“ prohlásil ředitel Walek.

    Autor