Tábor Klubu Pfadfinder v RaspenavěLéto – to jsou pro tisíce dětí, ale i pro mnoho dospělých každoročně tábory. V ČRDM je téměř stovka sdružení dětí a mládeže a skoro všechna pořádají pro své členy letní tábory a soustředění, takže výběr, kam se jet podívat, je velice široký. Navštívit jsme mohli jen pár z nich, a tak jsme nakonec jeli s pracovníky Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, které přiděluje na tábory každoročně nemalé peníze, a podívali se na několik letních akcí.

    Kostel (z konce 17. století) v Bozkově; z jeho věže je krásný rozhled nejen na Krekonoše a Jizerské hory, ale i na faru, hostící malé táborníkyBibličtí hrdinové v Podkrkonoší
    První zastávkou je Bozkov v podhůří Krkonoš. Na faře se usídlilo 22 dětí mezi 8 a 12 lety a pár vedoucích. Vážily sem cestu až z Telče, aby poznaly jiný kout naší země. Jsou ze Salesiánských klubů mládeže. Pobytem se prolíná téma „Svatí mezi námi“ – vedoucí v patřičných kostýmech sehrají nejaký příběh z Bible a pak následuje řada úkolů, třeba velkolepé klání mezi Davidem a Goliášem.
    Přijeli jsme právě při horečném balení na výlet do Bozkovských krápníkových jeskyní. Mezi dětmi prochází ve středověkém rouše svatá Zdislava z Lemberka, patronka rodin a uzdravovatelka nemocných, a dává jim rady na cestu. Jakou roli sehraje v dnešním programu, se už nedozvíme.

    Děti už se nemohou dočkat výletu, a tak raději následujeme pana faráře na prohlídku pamětihodností místního kostela. Po nádherném rozhledu z věže na hřebeny Krkonoš i Jizerských hor vyrážíme přes hory a doly na další tábor – do Raspenavy. Cesta je náročná hlavně na žaludek – vede po úzkých silničkách plných zatáček.

    Rukodělné práce jsou natáboře vítanou zábavou nejen za špatného počasíMASH v Jizerkách
    V širokém údolí nás vítá upravený kruh podsad, zpěv ptáků a průzračná voda v potůčku.
    Tábořiště patří Klubu Pfadfinder a je vytížené po celé prázdniny. Dnes v táboře vládne klid – část táborníků vyrábí ozdůbky z korálků a druhá polovina připravuje oběd a řeže dříví.
    Práce patří k běžnému dni na tábořeV první polovině srpna tu táboří jen 24 dětí ve věku 9-15 let a 8 vedoucích z Prahy a středních Čech. Táborová hra, která provází veškeré dění, je na motivy známého seriálu MASH. Mužstvo je rozděleno do 4 rot, které prodělávají „lékařsko-vojenský výcvik“ – v programu nechybí základy 1. pomoci, ale i přežití v divočině.

    O táborovou saunu byl zájem v každou volnou chvilku Z Jizerek na Klondajk
    Tábor sdružení DM Tilia z Ústí nad Labem je ukrytý v lesích nedaleko Lobendavy, v nejzazším koutě Šluknovského výběžku. Sdružení pořádá několik letních turnusů, právě teď je tu na 3 týdny 57 dětí a hra je inspirovaná středověkem – o bohatství a moc v kraji zápolí „šlechtické rody“ Markvarticů, Rohanů, Harrachů a Kytliců. Tradičně se na táboře rýžuje „zlato“ a „drahokamy“, však se také tábořišti říká „Klondyke“.

    Kdo vyloví nejrychleji bez pomoci rukou píšťalku z vody - a navíc zapíská?Nudu tady neznají
    Osazenstvo tábora si rozdělilo veškeré táborové práce jako „živnosti“ či „řemesla“, a tak při našem příchodu v době poledního klidu na dvě malé lazebnice čeká fronta masážechtivých táborníků včetně hlavního vedoucího, zatímco pár kluků topí v sauně, další myjí nádobí pro celý tábor a nosí dřevo. Odpoledne zahajuje „vypečená“ hříčka – kdo vyloví bez pomoci rukou píšťalku z vody a zapíská nejrychleji – pochopitelně za halasného povzbuzování rodu.

    Poslední tábor, který jsme hledali kdesi pod Milešovkou, byl buď tak důmyslně ukrytý nebo se konal někdy jindy – prostě jsme ho nenašli. Tak někdy příště…

    Autor