Na výstavě her a hlavolamů je z čeho vybírat.Největší výstava ve svém oboru, představující novinky i stálice v oblasti tradičních a moderních společenských her, od karetních až po deskové. Opomenuty nejsou ani hlavolamy všech typů, tvarů či použitých materiálů. To vše je určeno pro přemýšlivé a hravé děti i dospělé. Výstava Hry a hlavolamy se uskuteční již potřinácté, a to od 13. do 16. září 2007 v Kulturním domě Vltavská (Bubenská 1, Praha 7); otevřeno bude vždy od 09:00 do 18:00. Mezi doprovodnými programy figuruje i workshop pro pracovníky dětských kolektivů „Využití her a hlavolamů při výchově“.

    V zajetí her a hlavolamůDalší doprovodné programy výstavy tvoří přednášky pro školy „Napříč historií a kontinenty“, které se uskuteční 13. a 14. 9. dopoledne; na 15. 9. je naplánováno setkání sběratelů hlavolamů. Součástí celé akce je velká herna moderních společenských, deskových i karetních her. Vstupné na výstavu činí pro děti, studenty a seniory 30 Kč, dospělí zaplatí 50 a rodina 90 Kč; pro školám a skupinám budou poskytnuty slevy. Pro dětské kolektivy z řad dětských občanských sdružení (min. 10 osob) je připraveno symbolické vstupné 5 Kč při návštěvě ve čtvrtek a pátek od 14:00, v sobotu pak při příchodu do 10:00. Podmínkou je včasná registrace ZDE.

    V herně se ukáže, jaký je kdo stratég i jak je šikovný.Již mnoho let jsou deskové společenské hry jednou z nejoblíbenějších kratochvílí dětí i dospělých. Hraje se všude a hrají všichni. Z nepřeberného množství her, které se dnes objevují na našem trhu, se až zatočí hlava. Chcete rychlou hru na postřeh, nebo raději něco na procvičení paměti či rozvoj strategického myšlení? Nebo chcete vyzkoušet naprostou novinku? Jednu představí i letošní výstava her a hlavolamů – jde o puzzle Eternity II, které se na našem trhu objevilo v půlce prázdnin. Kromě skvělé zábavy přináší i fantastickou odměnu 2 miliony dolarů pro prvního úspěšného řešitele. Výhru získá ten, kdo jako první správně propojí všech 256 dílků s barevnými vzory přes celý čtvercový herní plán. Napovíme, že šedé dílky musí čtverec lemovat na okrajích.

    A teď něco z historie… První Eternity se na trhu objevilo v roce 1999. Jednalo se o geometrické puzzle s 209 dílky a jeho řešení bylo nalezeno až 18 měsíců po uvedení této senzace. Tehdy si první úspěšný luštitel odnesl 1 milion liber. I Eternity II je dílem pana Christophera W. Moncktona. Tentokrát je však skládačka tvořena 256 dílky, o stranách 16 x 16 dílků. V den uvedení na trh byla také zveřejněna nápověda – správné umístění jednoho z dílků. Kdo chce zvládnout Edisonovo vlákno, musí mít pevné nervy a jistou ruku. Dále bude možné pořídit si dvě tzv. stopy – menší a jednodušší skládačky, za jejichž vyřešení obdrží luštitel jako nápovědu umístění dalšího dílku. K 31. 12. 2008 budou otevřena všechna doručená řešení a vyhlášen první správný luštitel. Pokud se do té doby ovšem nenalezne úspěšný řešitel, bude vydána další stopa a nadšenci získají k dobrání se správného výsledku další rok. Poslední vyhodnocení pak proběhne až na konci roku 2010. Neváhejte a přijďte si vše prohlédnout a vyzkoušet na výstavu a pak už jen stačí poškádlit štěstěnu a zapojit šedou kůru mozkovou. A kdo ví, možná bude úspěšný luštitel z České republiky. No, nebylo by se čemu divit, protože Češi jsou prý jedním z nejhravějších národů.

    Kdo si hraje, nezlobí.Na výstavě však nebude k vidění jen Eternity II. Stále více se utvrzujeme v tom, že člověk je hravý tvor. A tak již dnes nikoho nepřekvapí 28 metrů vysoká věž z legendární stavebnice Lego či plovoucí podlaha z dílků puzzle, díky nimž je i práce pro domácí kutily zábavná. Tak proč si nehrát, když je s čím? Kromě již zmíněného dvoumilionového Eternity bude k vidění i celá řada dalších novinek. Mezi taháky patří i stavebnice Geomag, s jejíž pomocí se rozvíjí nejen fantazie, jemná motorika rukou, ale také strategické myšlení a kreativita. A jak tento všestranný zázrak, ověšený spoustou ocenění, vlastně funguje? Jednoduše, a přitom tak efektně… Představte si krabičku plnou tyčinek a kuliček, díky nimž se přenesete do světa magnetické magie. Postavíte si vlastní model Empire State Building, dráhu pro autíčka nebo zajímavé prostorové tvary (koule, hvězdy, čtverce aj.)? To už je jen na Vás. Geomag není pouze zábavná stavebnice, ale používá se i jako vzdělávací pomůcka například při chemii (modely molekul a chemických vazeb) nebo geometrii (pochopení prostoru).

    V zápalu hryVelkolepá herna však každým rokem svým návštěvníkům nabízí víc a víc novinek, než by se na první pohled zdálo. Chybět nebudou oblíbené deskové společenské ani karetní hry. Pro letošek se představí i rarita v našich končinách zatím ne moc známá – kamenná stavebnice Anchor. Originální skládačka je vyrobená podle „receptury“ z roku 1880 a její složení tomu i odpovídá – žádný plast, jen drcený kámen a lněný olej. Každý, kdo touží zažít stejné dobrodružství jako stavitelé nedobytných hradů, tvrzí či krásných zámků a kostelů, si s touto stavebnicí přijde na své – ať už je malý, nebo velký.

    Kdo by si však myslel, že letošní výstava nepřináší nic dalšího, velmi by se mýlil. Pro každého se něco zajímavého najde. Teenagery jistě osloví svět karetních her, který je zaměřen především na umění kombinace, logického uvažování a strategického přemýšlení. I když jsou tyto hry náročné, je snadné jejich kouzlu podlehnout a pak už je jen krůček k tomu, vyrazit na hráčské turnaje a konfrontovat své síly s ostatními zastánci a milovníky těchto fantasy her.

    Na výstavě si můžete hlavně hrát, hrát a zase hrát.Ve velké míře budou opět zastoupeny i hlavolamy. Jejich obliba roste s novými typy. Ať už se jedná o pouhý vtipný chyták, ke kterému je potřeba zdravého selského rozumu, nebo složitou kombinaci tahů, například při otvírání pověstných japonských skříněk. Ke každému hlavolamu existuje zajímavá historka a většinu z nich zná odborný garant výstavy pan RNDr. Jaroslav Flejberk. Hrát si mohou malí i ti odrostlejší.Otázkou ho nezaskočíte, ba naopak. Je připraven se podělit se všemi o zážitky z mezinárodních setkání sběratelů a vysvětlit či jen naťuknout postupy řešení některých „mozek lámajících oříšků“. A jak potvrzuje i zpráva z párty České televize, která se konala v rámci Film festivalu ve Zlíně, sbírce pana Flejberka neodolaly ani známé tváře světového i českého showbusinessu. Mezi luštiteli nechyběl ani hollywoodský herec Haley Joel Osment, kterého zaskočil právě nejúspěšnější český hlavolam – legendární ježek v kleci. „Vše je otázkou trpělivosti a chuti potrápit šedou kůru mozkovou“, prozrazuje náš největší sběratel pan Flejberk – zakládající člen společnosti Mensa ČR.

    Na výstavě, a hlavně v herně si můžete především hrát, hrát a zase hrát. Školení demonstrátoři Vás naučí pravidla, poradí se strategií nebo výběrem vhodného typu hry, ať už jsou vám tři roky nebo 80 let. Možná napovíme i postup luštění některých hlavolamů…

    #hryahlavolamy #hlavolamy #video #ADAM.cz

    #hryahlavolamy

    V termínu 21. – 24. září 2016 proběhla tradiční velká herní výstava HRY A HLAVOLAMY.

    22. herní výstava HRY A HLAVOLAMY

    Autor