Jedním z členských sdružení České rady dětí a mládeže, zapsaných do Evidence nestátních neziskových organizací na Portálu veřejné správy, je INEX - sdružení dobrovolných aktivit.Více než tisícovka nestátních neziskových organizací (NNO) již projevila zájem o zápis do registru, který je od půli září loňského roku zpřístupněn na Portálu veřejné správy. Tato informace se na zmíněném portálu objevila 12. února s dovětkem, že po ověření dokumentů bylo možné přihlašovací údaje přidělit téměř šesti stovkám organizací. V Evidenci nestátních neziskových organizací na www.gov.cz je možné nyní nalézt i 16 prvních „vlaštovek“ z 95 členských sdružení České rady dětí a mládeže (ČRDM).

    V databázi „neziskovek“ je možné nalézt mj. i Sdružení Roztoč. Proč prvních? Během několika let budou mít totiž nejspíš povinnost zapsat se do výše uvedené evidence všechny NNO působící v ČR, jak se lze dočíst v tomto registru. Evidované NNO budou moci snáze získat dotace z veřejné správy a žádat daňové úlevy pro svou činnost. Na význam registru nevládních organizací na Portálu veřejné správy ostatně upozornila na sklonku Bývalá předsedkyně ČRDM Jana Vohralíková na adventním setkání se zástupci dětských a mládežnickcýh organizací v Poslanecké sněmovně.loňského roku i bývalá předsedkyně ČRDM Jana Vohralíková ve svém vystoupení na setkání se zástupci dětských a mládežnických sdružení v Poslanecké sněmovně. Podle tvůrců portálu je přítomnost „neziskovky“ v Evidenci NNO jedním z ukazatelů její aktivity. Informace zadané do registru jsou ověřovány a kontrolovány, a proto jsou pro případné dárce, partnery, dobrovolníky či zaměstnance přesvědčivé a důvěryhodné.

    K prvním „vlaštovkám“ z ČRDM v registru na Portálu veřejné správy náleží rovněž YMCA v České republice – Křesťanské sdružení mladých lidí.Porovnáním seznamu členských sdružení ČRDM s databází v Evidenci NNO vyplynulo, že registr nyní obsahuje tyto Radou zastřešené organizace a spolky: Asociace křesťanských sdružení mládeže, Asociace malých debrujárů České republiky, Asociace turistických oddílů mládeže, Klub Domino – Dětská tisková agentura, Dorostová unie – sdružení křesťanských dorostů, INEX – sdružení dobrovolných aktivit, Junák – svaz skautů a skautek České republiky (zvlášť se zaregistrovala skautská střediska „Krahujec“ Nymburk a „Kalich“ Tábor, ta však nejsou samostatnými členy ČRDM, pozn.), Klub přátel umění v České republice, Občanské sdružení Roztoč, Salesiánské hnutí mládeže, Sdružení Filia, Sdružení Mladých ochránců přírody ČSOP, Slezská diakonie, Smaragd, Together Czech Republic, o. s. a YMCA v České republice – Křesťanské sdružení mladých lidí.

    „Do Evidence NNO na Portálu veřejné správy jsme se zaregistrovali, protože chceme dát vědět veřejnosti o naší organizaci, jejích cílech a aktivitách. Evidence na Portálu veřejné správy podle mého názoru pro veřejnost vypadá důvěryhodně, a může tedy naší organizaci přinést zajímavé kontakty,“ míní předseda Together Czech Republic, o. s. Jiří Peterka. Podobně to vidí i V. Michal z Klubu přátel umění v České republice (KPU ČR): „Od registrace na portálu veřejné správy si slibujeme, že se bude o KPU ČR více vědět. Registraci chápeme jako jeden z mnoha marketingových tahů. Tuto teorii podporuje náš audit návštěvnosti webových stránek KPU ČR. Zhruba 25% návštěv našich webových stránek je z portálu veřejné správy.“

    Evidence NNO je veřejně přístupnou databází, která přehledně soustředí informace o „neziskovkách“ v České republice. Vznikla v loňském roce pod záštitou (tehdejšího) Ministerstva informatiky ČR. Správnost informací v ní obsažených je ověřována při evidenci organizace a při dalších významných změnách jejích údajů. Za správnost a úplnost zveřejněných informací odpovídají jednotlivé nestátní neziskové organizace.

    Prostřednictvím Evidence NNO na www.gov.cz se rozhodlo dát vědět široké veřejnosti o své činnosti také Salesiánské hnutí mládeže.Zmíněná databáze má sloužit široké veřejnosti k vyhledávání informací o „nevládkách“. Jmenovitě je určena pracovníkům neziskových organizací, pracovníkům státní správy a samosprávy a novinářům. V registru se evidují církevní organizace, nadace a nadační fondy, občanská sdružení, obecně prospěšné společnosti, organizační jednotky sdružení a zájmová sdružení právnických osob. Zástupci NNO mohou zaevidovat svoji organizaci a informace o ní v databázi průběžně aktualizovat. Správci databáze píší: „Svou účastí v projektu pomáháte budovat první veřejně přístupnou evidenci nevládních organizací v ČR, která, jak doufáme, napomůže budování zdravého vztahu státu a NNO. Děkujeme.“

    Autor