Účastnící semináře si po dlouhém dni diskusí užívali krásy noční Prahy.Na pozvání České rady dětí a mládeže se ve dnech 15. – 18. června 2006 uskutečnil v pražském hotelu Krystal seminář Evropského fóra mládeže (YFJ) o participaci. Mezi účastníky byli zástupci YFJ (oba místopředsedové, generální sekretář a další člen byra), několik hostů z evropských institucí a téměř padesátka představitelů mládežnických organizací z celé Evropy. Náplní semináře byly diskuse na téma participace a výměna zkušeností z pohledů jednotlivých zemí, ale i doplňkový program organizovaný ČRDM – večerní barbecue, prohlídka Prahy a noční procházka na Pražský hrad během Muzejní noci. YFJ i účastníci velmi oceňovali pohostinnost ČRDM a poskytnuté zázemí.

    James Doorley, viceprezident Evropského fóra mládeže. Jak přesvědčit ostatní, že participace opravdu funguje? Jak vytvořit spojenectví se státními orgány a úřady k prosazení zájmů mládeže? Jak využít k participaci existující politické závazky jako je Úmluva o právech dítěte? To byla některá z témat, o kterých se na semináři debatovalo.

    Několika účastníků jsme se zeptali: Proč si myslíte, že jsou takovéto semináře důležité a užitečné?

    Piri Hiltunen, Finsko.Piri Hiltunen, Finsko
    Myslím, že tyto akce jsou velmi důležité. Je určitě užitečné se potkat, inspirovat se novými nápady, sdílet zkušenosti a podporu od svých kolegů a prodiskutovat naše rozdílné pohledy a vnímání různých politik, programů a akcí, které se tímto tématem zabývají.

    Janno Tigane, Estonsko.Janno Tigane, Estonsko
    Pro mně osobně jsou to tři aspekty – lidé, kteří se těchto seminářů účastní, protože získáš nové kontakty, myšlenky a také si s nimi užiješ spoustu zábavy. Dále je to získání další motivace k práci po návratu zpátky, protože práce s mládeží není v Evropě příliš dobře placená. A v neposlední řadě člověk získá nové vědomosti, jaké věci fungují v jiných zemích, jak je dělají, můžeš posbírat nápady a použít je ve své zemi. A to je velmi důležité – dozvědět se, jak to funguje na evropské úrovni a v jiných zemích.

    Peter Mensing, Nizozemí.Peter Mensing, Nizozemí
    Myslím, že tento seminář je celkem zajímavý, pro mne osobně kvůli získání názorů ostatních o participaci mládeže a jejích metodách, což je velmi užitečné. Opravdu si to tu užívám – informační část a diskuse během dne, ale i večerní část – barbecue nebo procházku noční Prahou.

    Emil Mucha - Rada mládeže Slovenska.Emil Mucha, Slovensko
    Takovéto akce jsou podle mně dobré na poznávání lidí, kteří v rámci Evropy nějakým způsobem ovlivňují mládežnickou politiku. Je přínosné vidět pohledy, jak to jinde funguje či nefunguje a minimálně se inspirovat. Jakým způsobem jsou informace podávány, to záleží na metodice jednotlivých seminářů a školení. Myslím že to má význam, pokud je zde tendence inspirovat se od připomínek či hodnocení, aby to mělo nějaký smysl.


    Jedním z účastníků semináře byla i Jindřiška Rousová, zastupující Program Participace, který je členem sdružení pro děti a mládež DUHA.

    Jindřiška Rousová, program Participace, sdružení Duha.Co si myslíš o podobných akcích?
    Podle mého názoru setkat se s někým odjinud je vždy plus. Spousta lidí, názorů… Otázka je, do jaké hloubky se debatuje. Pro mně osobně by bylo cenné slyšet více konkrétních případů a ne jen obecné věci. Na druhou stranu se ale člověk dozví spoustu nových informací.

    O čem konkrétně je Program Participace a co je jeho cílem?
    Naše dužina, základní článek, se zabývá pouze participací. Chápeme ji jako spoluúčast dětí a mládeže na věcech veřejných. Zkrátka co se nás týká, do toho máme možnost nějak zasáhnout. Cílem celonárodního Programu Participace je výchova k občanství, přijetí spoluzodpovědnosti za rozhodování a uvědomění si vlastních práv a povinností.

    Jaké projekty v rámci Programu Participace realizujete?
    Realizujeme tři projekty – prvním z nich je Národní parlament dětí a mládeže (NPDM), který je nejvyšší strukturou participace, na níž se zástupci dětí a mládeže setkávají a jednají. Jeho členové jsou volení zástupci dětí a mládeže z krajského, resp. místního parlamentu dětí a mládeže. NPDM se formou návrhů, doporučení, připomínek a podnětů zabývá všemi otázkami týkajícími se zájmů a práv dětí a mládeže. Ve své činnosti NPDM spolupracuje s orgány státní správy, samosprávy, dětskými a mládežnickými organizacemi, neziskovými organizacemi, středisky volného času dětí a mládeže, informačními centry apod.

    Dalším projektem jsou Simulované volby, které slouží ke zvýšení povědomí mladých lidí o tom, co to volby jsou, jak probíhají a také je vedou k tomu, aby v budoucnu ke skutečným volbám šli. Cílovou skupinou jsou především studenti středních škol, potencionální voliči.

    Třetím projektem je Pokec u stolu (organizovaný ve spolupráci s ČRDM, pozn. redakce) – neformální setkávání studentů s významnou osobností. Mladí lidé tak dostávají prostor vyjádřit svůj názor. Zároveň získávají nové informace, doplňují a diskutují znalosti nabyté studiem přímo s odborníky na daná tématická odvětví.

    Více informací najdete na www.participace.cz a www.pokecustolu.cz.

    Evropské fórum mládeže – YFJ – Youth Forum Jeunesse – www.youthforum.org.

    Autor