Redaktoři Zámečku na tiskové konferenci - Jakub, Miloš a Eva.V sobotu 4. března 2006 se v Domě pro lepší časy v pražských Vršovicích konala tisková konference k projektu „Děti z dětských domovů adoptují sirotka ze Srí Lanky“. Na tisové konferenci se novinářům zároveň představil časopis Zámeček, který je určen dětem z dětským domovů. A co je zajímavé – časopis nedělají jen dospělí, kteří by dětem říkali, jak se mají chovat a co mají dělat, ale z velké části ho tvoří přímo děti.

    Zámeček je pro děti z dětských domovů zdarma, ovšem čtenáři si ho musí nejdříve objednat. Časopis vychází jedenkrát za měsíc, a to v nákladu přes 2100 výtisků. Jeho cílem je děti pobavit i poučit a dát jim rady do dalšího života. Partnery a sponzory časopisu jsou Nadace Terezy Maxové, Nadace Educa, MŠMT ČR, Nadační fond manželů Livie a Václava Klausových aj.

    Že se tisková konference konala právě 4. března, mělo svůj význam. Od pátku 3. do neděle 5. března se totiž v místě konference konalo setkání dětské redakce Zámečku. Děti se však na svém setkání nevěnovaly jen novinařině (i když jí především), ale debatovaly o velmi milém činu, ke kterému se rozhodly. Rozhodly se totiž adoptovat osmiletého Warunu ze Srí Lanky, kterému maminka zahynula při tsunami. Na tiskové konferenci přítomné novináře s projektem seznámil dětský šéfredaktor – devatenáctiletý Miloš Nguyen z DD Krásná Lípa. Mimo jiné řekl, že pro projekt je mezi dětmi dostatečná podpora, že v každém dětském domově se určitě nějaká částka vybere. Děti mohou na adopci přispět i jen drobným dílem ze svého kapesného, případně si mohou peníze na sbírku vydělat brigádou nebo sběrem.

    Dětem s tvorbou časopisu pomáhá Vladislav Sobol - Flík. Dětské domovy se tak připojují k projektu Nadace Terezy Maxové (NTM) Adopce-Srí Lanka. Čtenářům, kteří o podobné adopci slyší poprvé, vysvětlíme, že se nejedná o „adopci“ v pravém slova smyslu. Waruna nebude kolovat po českých dětských domovech, aby si ho všichni „adoptivní rodiče“ dostatečně užili. Jedná se o „adopci na dálku“, ve které „adpotivní rodiče“ svému „adoptivnímu dítěti“ zaplatí nezbytné výlohy na přežití, na vzdělání a zdravotnickou péči. Tyto výlohy jsou na naše poměry velice nízké, v tomto případě je ročně na jedno dítě potřeba 4080 korun a „rodiče“ se musí zavázat, že dítě budou podporovat nejméně po dobu tří let.

    Jakkoliv jsou výlohy na dítě poměrně nízké, bude třeba vynaložit velké úsilí k získání prostředků. Kapesné, které děti v dětských domovech dostávají ze zákona, činí 150 až 300 Kč, záleží na věku dítěte. Je tedy otázkou, kolik z této částky děti obětují. Na tiskové konferenci si totiž přítomní také posteskli nad faktem, že nemalou část svého kapesného děti utrácí za cigarety, což rozhodně není ten správný způsob nakládání s penězi. Přesto jsou organizátoři sbírky optimističtí. Důvod k tomu můžou dát i další dva členové dětské redakce, kteří se tiskové konference zúčastnili. Patnáctiletá Eva slíbila přispět stokorunou, šestnáctiletý Jakub dvěmi stovkami. Pokud se takových ochotných dětí najde víc, může se stát, že dětské domovy neadoptují jen jedno dítě.

    Je velice milé, k čemu se děti z dětských domovů rozhodly. Je hezké, když ti, kteří sami pomoc potřebují, se odhodlají pomoci někomu ještě potřebnějšímu.

    Autor