poznáte tuhle budovu?Nejspíš si říkáte, že se těšíte na okamžik, kdy už Praha nebude ledová ani trochu. Na procházky městem není v těchto dnech právě ideální počasí. Ale jak se říká: co není, může být. A tak doufejme, že v době, kdy školáci obdrží své pololetní vysvědčení a dočkají se „zasloužené dovolené“ od učení, budou už ty nejhorší mrazivé dny za námi. To proto, aby si náležitě mohli užívat hlavního města.

    Ti, kteří křižují metropoli na Vltavě dnes a denně, leckdy ani netuší, kolik pokladů je schováno v budovách kolem. A jak se přesvědčili novináři na tiskové konferenci, stačí trochu zkreslená fotografie a důvěrně známou budovu nepoznáme. Jen zkuste uhodnout co je na mrazivě modré fotografii. Přidám malou nápovědu: je to nejnověji otevřená expozice, která je součástí Národního muzea. (kdo neví, může si kliknout na nápovědu ZDE).

    Nemálo dětí ze vzdálených koutů republiky v hlavním městě nikdy nebylo a nebo tam toho mnoho nevidělo. Vždyť na dovolenou s rodiči je lépe vyrazit někam k vodě či do lesů a kdo nemá v Praze příbuzné, jen těžko bude bydlet byť v tom nejlevnějším hostelu. A vstupné do muzeí také není nejlevnější záležitost. Proto se před lety narodil nápad: nabídněme dětem, aby mohly poznat hlavní město třeba při výletu se svým oddílem. Nápad zaujal naštěstí nejen děti a jejich vedoucí, ale i ty, kteří mají možnost takovou myšlenku podpořit morálně a finančně. A tak každoročně míří do hlavního města o pololetních prázdninách stále víc dětí.

    Jak uvedl na tiskové konferenci zástupce pořadatelů Ledové Prahy, Pavel Hofrichter: „Snažíme se, aby místa, která jsou spojena s významnými okamžiky naší republiky byla přístupna opravdu všem.“ Pravda, pohodlí jako v mnohahvězdičkovém hotelu na nikoho čekat nemůže, ale zdá se, že to nikomu příliš nevadí. Irena Černá z pořádajícího sdružení Pionýr mi upřesnila, že „rok co rok přijíždí do Prahy víc dětí. A to nejen z dětských domovů, ale právě i z oddílů a klubů. Zdaleka všichni nejsou členy pořádajícího sdružení. Počet zájemců o ubytování se letos zdvojnásobil. A tak sedm pražských škol nezavře o pololetních prázdninách dveře a stane se hostiteli téměř 2000 kluků a děvčat! V polovině ledna bylo na akci přihlášeno 96 kolektivů (tj. téměř 3000 dětí) a 13 dětských domovů.“

    Pavel Hofrichter a Petra Buzková na tiskové konferenci.Záštitu nad projektem Ledová Praha a koncertem Děti dětem, který se 4. února 2006 uskuteční v největším sále Kongresového centra, tradičně přijala ministryně školství, mládeže a tělovýchovy, JUDr. Petra Buzková. S organizátory projektu spolupracovala mnohem dřív, než se stala ministryní. A tak moc dobře ví, co se za pojmem Ledová Praha skrývá: „Považuji to za projekt, který je velmi dobrý. Dostane do Prahy velké množství dětí, dává jim motivaci, aby pokračovaly ve své zájmové činnosti. Je to nejmasovější projekt tohoto charakteru, který znám… Myslím, že společně s Ledovou Prahou jsou to dva projekty spojené částečně do jednoho, a myslím, že jsou oba jsou vynikající.“

    Součástí koncertu, který je vyvrcholením přehlídek kulturně-umělecké soutěže sdružení Pionýr Sedmikvítek je i předávání putovního poháru předsedy vlády, které jsou oceněním za soustavnou práci s dětmi a mládeží.

    Vstupenky na volné či zlevněné vstupné do řady pražských muzeí ve dnech 3. – 5. února 2006 si můžete vyzvednout v týdnu od 30. ledna 2006 denně od 9 do 17 hodin v sídle Pionýra, Senovážné náměstí 977/24, Praha 1, tel: 222 247 529. Nemusíte vás být nutně celý oddíl, přidat se mohou i rodiče či prarodiče s dětmi. Je však důležité, abyste získali onu „zázračnou“ kartičku, která vám dveře muzeí a dalších podobných institucí otevře.

    Více informací, včetně přehledu zapojených muzeí a dalších institucí, najdete na www.ledovapraha.zde.cz.

    Autor