Markéta RattayováKrátce před letními prázdninami jsme zveřejnili v aktualitách na serveru Adam informaci, že „šest členů sdružení dětí a mládeže ve věku 18-26 let má možnost podívat se na konci října 2005 na deset dnů do Koreje na studijní návštěvu v oblasti práce s dětmi a mládeží. Podmínkou je, že se účastníci budou posledních deset srpnových dní věnovat obdobné šestičlenné skupině mladých lidí z korejských sdružení dětí a mládeže při jejich návštěvě České republiky.“ Dva z účastníků nám poskytli serveru Adam postřehy ve formě Korejského deníku (odkazy najdete na konci článku). Markéta Rattayová své korejské dojmy sestavila do jakési číselné skládačky. Hezké čtení i přemýšlení!

    8 nejzvláštnějších faktů o jižní Koreji

    1. Jižní Korea je rozlohou podobná České republice – Korejců se tam však vejde kolem 50 miliónů.
    2. Při příjezdu vám každý bude říkat, že to, co vidíte, je mlha. Nevěřte mu – je to smog.
    3. Obloha v Soulu není modrá.
    4. Mají opravdu skvělé metro, které jezdí i do jiných měst. Přesto mnoho Korejců jezdí autem. A své auto mají spíše jako obytný pokojík, díky kolonám v něm tráví i 6 hodin denně.
    5. V Koreji je nezaměstnanost téměř nulová. Místa jsou uměle vytvořená, a tak vás při příjezdu do garáží vítá taneční skupina a v každém patře garáží vás zdraví zaměstnanci. Na křižovatce, kde bezpečně fungují semafory, vás pro všechny případy bude ještě navigovat člověk, kdybyste si třeba pletli barvy…
    6. Po chvíli se vám bude zdát, že jste podobnou atmosféru buď zažili, nebo ji alespoň znáte z vyprávění.
    7. Demilitarizovaná zóna na hranici se severní Koreou je tak trošku „americká show“ – budete mít pocit, že jižní Korea má vše a severní Korea je jen pustina a smutek – vy se totiž můžete vyfotit u cedule „Pozor mina“, obdivovat se krásným jezírkům nebo se pobavit v lunaparku.
    8. Korejci mají Ministerstvo pro sjednocení – někdo si myslí, že se sjednotí za třicet let, většina tuší, že nikdy…

    11 nejpodivnějších faktů o neziskových organizacích

    malí Korejci

    1. Korejci nemají dětské parlamenty. Myslí si, že nejsou potřeba, protože jejich děti mají všeho dostatek.
    2. Přesto ale mají Komisi mladých, kde se schází asi stovka studentů, aby řešili otázky, které se jich týkají – participace mladých je splněna.
    3. Řeší ale natolik obecné problémy a mají tak obecné závěry, že jako mladí nikdy nic nemohou změnit.
    4. Neziskové organizace nepoužívají název „nevládní“. Znamenalo by to, že jsou proti vládě a to si nemohou dovolit.
    5. Téměř všechny peníze totiž dostávají právě od vlády. A není jich málo.
    6. Žádná organizace nepořádá protidrogové přednášky na školách. Problém drog je prý tak malý, že je zbytečné se o něm i bavit. Realita je však více podobná České republice než Ráji na Zemi.
    7. Kromě Červeného kříže mladých jsou všechny mládežnické organizace podobné skautům – a ještě jich není mnoho – mluví se především o třech velkých.
    8. Veškeré organizace pracují se školami a na školách – je to pečlivě propracovaná síť – učitelé se stávají pracovníky a žáci té školy se stávají členy.
    9. Děti tedy mohou jen snít, že by se kamarádily s jinými dětmi z jiných škol – škola je druhá strana všeho života – a třetí stranu už nemáte.
    10. Děti „musejí“ navštěvovat kroužky a neziskové organizace – dostanou za to kladné body… Pořád vám to nepřipomíná určitou dobu?
    11. Neziskové organizace nemají vytvořenou střešní organizaci – k čemu taky? Stát se přeci postará o vše.

    10 nejnepochopitelnějších faktů o školství

    1. Školství je opravdu tvrdé – tělesné tresty byly zrušeny ani ne před rokem, ale učitelé si přeci nemohou tak rychle odvyknout…
    2. „Musím se hodně učit.“, tato věta je snad nejpoužívanější mezi středoškoláky – mají tolik úkolů a tolik testů, že někteří spí jen 4 hodiny denně – na druhé straně, podle tajných informací, to není až tak „horké“, jak to vypadá…
    3. Některé školy mají kárné soudy – když se třeba celý den nebavíte anglicky, můžou vás potrestat. Jak na to přijdou? Mají také své „práskače“ mezi studenty.
    4. Některé internátní školy mají kamery na všech pokojích – když se neučíte do dvanácti večer, jak byste správně měli, začnou vás budit všemi možnými způsoby.
    5. Školství je natolik drahé, že se vyplatí posílat děti studovat do zahraničí – a tak je mnoho dětí na střední škole v Americe či v Kanadě.
    6. Školy v přírodě jsou hromadné, masové a v jednom obrovském středisku – žádné jedinečné zážitky nečekejte.
    7. Velký business jsou placené studovny ve městě – za poplatek dostanete stůl, židli a lampičku.
    8. Vysoké školy už nejsou tak náročné jako střední – a studenti prý trochu usínají na vavřínech.
    9. Sponzorování vysokých škol je in! A tak firmy platí výstavbu nových školních budov, knihoven, studoven… Nepochopitelné!
    10. Vzdělání je základ všeho! Každý si to uvědomuje – studenti, učitelé i stát… Kéž by to samé platilo i pro Českou republiku.

    5 nejdivnějších faktů o korejské kultuře

    1. Korejci nesmrkají. Je to velice neslušné. Ale to, že popotahují, je podle nich normální. Jiný kraj, jiný mrav.
    2. Města jsou stavěna na zelené louce – a tak, aby se tam vešlo co nejvíce lidí. Paneláky v centru? Žádný problém. Smysl pro estetiku jim často chybí.
    3. Produkce korejských filmů je neskutečná. Množstvím zahanbili i Američany.
    4. Jednou z nejsledovanějších telenovel jsou Milenci v Praze. V úvodním dílu je hlavní hrdina zbit skinem a okraden kapsářkou.
    5. Stydlivost je snad národní vlastnost Korejců – proto asi chodí na diskotéky, kde si vyhlédnou dívku svých snů, zaplatí číšníkovi a ten ji přivede k vašemu stolu, ať se jí to líbí nebo ne…

    4 nejnezvyklejší fakty o Korejcích

    1. Když se Korejci narodí, je jim už jeden rok – podle jejich počítání.
    2. Japonce rozeznají jen podle stylu oblékání a úpravy vlasů.
    3. Korejci jsou velcí nacionalisti – při vyprávění o své zemi používají termín „má Korea“.
    4. Jako lidé jsou velice příjemní, usměvaví, zvídaví a celkově skvělí. Zlí jazykové sice tvrdí, že ve finále jim jde jen o peníze, ale věřme, že jsou to jen zlí čeští jazykové…

    Když se řekne Korejská republika…
    Když se řekne Korejská republika, mnozí z nás se zarazí a opatrně se zeptají – severní nebo jižní? Ti, kteří jsou v zeměpise zběhlejší vědí, že Korejská republika je úřední název pro jižní Koreu. Naopak severní Korea se celým názvem jmenuje Korejská lidově demokratická republika.

    Autor