loďka„Koloběh věcí, lidí peněz, úkolů, aktivit, plánů, cílů, myšlenek – všechno závisí na naší spolupráci. Díky neziskovkám pro děti a mládež vzniká každému človíčkovi šance na konto štěstí,“ poznamenává ve svém úvodníku k šestému číslu tištěného zpravodaje ČRDM Archa Marie Molková. Čtenáři se v něm mimo jiné dozvědí, že nejsilnější opoziční strana by v případě svého volebního vítězství nepomýšlela na speciální zákon o mládeži ani na zavedení daňových asignací. Pětistránkový materiál, který pro Archu připravil Mojmír Nováček, jim zase přiblíží Radu mládeže Moravskoslezského kraje (RADAMOK) a její činnost. Dalo by se říct, že již samo složení této krajské mládežnické rady je názorným příkladem tématu Archy č. 6 – totiž spolupráce v neziskovém sektoru.

    Co je důležité? „Dobré vztahy, vysoké nasazení, chuť do práce, tvořit něco pro ty druhé (Bambiriáda, RVVZ, příprava CVVZ 2006, soutěž Azimut atd.) a pomáhat jim, když přijdou pro radu nebo pro pomoc. Vím, jak jsem začínal sám.“ Slova předsedy RADAMOK Štefana Greše mohou možná někomu znít obyčejně, ale za nimi se skrývá obrovský kus práce, která je vidět. Mojmír Nováček o něm v krátkém ohlédnutí do historie RADAMOK napsal, že jeho volba do čela Rady mládeže Moravskoslezského kraje roku 2003 vytáhla zmíněnou krajskou radu z předchozí letargie.

    „Zákon o zoologických zahradách, zákon o Antarktidě, o sportu… Zákon o každé dílčí věci se nakonec ukáže jako špatný. Nastavení mechanismů musí být obecnější, pravidla jasná a jednoduchá pro všechny,“ říká v rozhovoru Tomáše Novotného předseda ODS Mirek Topolánek. Víte, že v mládí skautoval? Ještě dnes vám bez mrknutí oka odříká tehdejší družinový i oddílový pokřik vsetínských junáků…

    Desítky ukázek ekovýchovných programů, diskusních fór, přednášek, exkurzí a doprovodných akcí… Zkrátka a dobře: Lednice 2005. Šlo o již dvanáctý ročník nejvýznamnější události v oblasti ekologické výchovy, za nímž se ohlíží reportážní příspěvek z počítačové klávesnice Martina Kříže.

    Archa číslo 6/2005 Náhoda tomu chtěla a do České rady dětí a mládeže přistoupily přesně dva další spolky, aby tak doplnily dosavadní počet členských sdružení Rady na rovných 100. ČRDM schválila jejich členství na svém 22. valném shromáždění dne 13. října 2005, a stanula tak na „magické hranici“. Je tedy pochopitelné, že před touto střešní organizací stojí dilema – kudy se ubírat dál…

    Archa dále připomíná charitativní tržiště uspořádané chrudimským sdružením Altus, upozorňuje na společný projekt skautů a nadace Člověk v tísni „Postavme školu v Africe“ a referuje o druhém ročníku jednoho z největších (a také nejdelších) folklorních festivalů v zemi – Pražském jarmarku, pořádaném Folklorním sdružením ČR. V rubrice Zamířeno jinam se vrací se i k „Podzimnímu kafemletí“ – akci, jež podpořila činnost sdružení Máme otevřeno?, zaměřeného na integraci lidí s mentálním postižením do společnosti. Nové číslo Archy přináší i tematickou anketu: Jaké máte zkušenosti ze spolupráce v neziskovém sektoru? Je to čtení zajímavé i poučné; odpovídali v ní totiž lidé, kteří se v něm dnes a denně pohybují. Třeba ředitelka Kanceláře ČRDM Michaela Přílepková, pracovnice dětského oddělení havířovské knihovny Dana Kochová, ředitelka nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová či zpravodaj ČTK Jiří Borovička.

    Celé 6. číslo časopisu Archa ve formátu PDF – ZDE.
    Obsah čísla šest – ZDE.

    Autor